سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هر گاه روزی بیاید که در آن بر دانشم نیفزایم، پس در آمدن خورشید آن روز بر من خجسته مباد . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
آرشیو مطالب نوشته شده پیشین - سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
 RSS |صفحه اصلی سایت |ارتباط با من| درباره من|پانل اصلی سایت
: جستجو
اوقات شرعی
جمعه 99/5/24
» درباره من
آرشیو مطالب نوشته شده پیشین - سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
مدیر وبلاگ : دکتر رحمت سخنی[56]
نویسندگان وبلاگ :
دکتر مهدی سلمانی آذر جراح و متخصص بیماریهای لثه (@)[0]


آدرس تماس با دکتر رحمت سخنی : آذربایجان غربی - اورمیه dr.rahmat.sokhani@gmail.com این سایت و 30 سایت پزشکی دیگراینجانب به صورت رایگان در خدمت هموطنان ایرانی داخل و خارج کشور بوده و امیدوارم توانسته باشم سهم بسیار اندکی در ارائه و تولید مطالب علمی داشته ونقش مثبتی را ایفا کرده و باعث شادی روح والدین شهیدعزیزم آقای ستوانیار شهید محمد سخنی و شهیده خانم جمیله رمضان شیخ سرمست باشم .ضمنا 60 سایت مشاوره رایگان پزشکی و پرستاری اضافه براینها برای دیگردوستان پزشک و پرستار خوب ایران اسلامیمان در خطه همیشه سرسبز و قهرمان آذربایجان طراحی و راه اندازی نمودم که انشالله مورد قبول مردم عزیز کشورمان و درگاه احدیت قرار گیرد . باسپاس دکتر رحمت سخنی آذربایجانین حکیم اوغلانه اورمو یوردون نان dr.rahmat.sokhani@gmail.com

» پیوندهای روزانه
سایت کلینک دندانپزشکی آپادانا [1014]
زندگی و دندانپزشکی (دکتر رضایی ) [512]
آشنایی با ارتودنسی [703]
ایدز (دکتر علی احسان - دندانپزشک ) [328]
پزشکی تخصصی دکتر رحمت سخنی [288]
طب مذهبی دکتررحمت سخنی [258]
طب اورژانس دکتر رحمت سخنی [175]
لیزردرمانی LASER DARMANI [283]
آکادمی دندانپزشکی پولتاوا-اکراین [346]
دندانپزشکی امروز [392]
کنترل ترس و اضطراب در دندانپزشکی [511]
سایت دندانپزشکی دکتر محمد علی افسرده [464]
مشاوره دندانپزشکی [644]
مرکز اطلاع رسانی اذربایجانیهای مقیم خارج کشور [191]
پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران [260]
[آرشیو(15)]

» عضویت خاص و عادی
 





Powered by WebGozar


» فهرست موضوعی یادداشت ها
MEDICAL AZARBIJAN . toothpaste . آذربایجان . اقدامات اورژانسی دندانپزشکی . اورژانسهای دندانپزشکی . اورژانسهای دندانپزشکی در خانه . اورژانسهای دندانپزشکی کودکان . اورژانسهای کودکان . ایذر در دندانپزشکی . بیحسی دندانها . بیماران دیابتی ودندانپزشکی . بیماری ایذر . تاریخ دنداپزشکی دنیا . تاریخچه دندانپزشکی ایران . ترمیم های دندانی . توصیه های مفید دندان پزشکی . خمیردندان مناسب . خمیردندانها . دانشجویان دندانپزشکی . درمان سرطان دهان . دکتر آتس سا پاک فطرت . دکتر مهدی سلمانی آذر . دندانهای سالم . دوران حاملگی . دکتر سیامک شایان امین . دکتر فاطمه دیباجی فروشانی . دکتر مریم امیرچقماقی (متخصص بیماریهای دهان) . دکتر هیلا حاجی زاده صفار(متخصص ترمیمی) . سفید کردن دندانها . علل سرطان دهان . عمل جراحی دندان . فلوروزیس دندانی . کشیدن دندان . متخصصان دندانپزشکی . مراقبت بعد جراحی دندان . مشاوره رایگان ایمپلنت دندانی . مشاوره رایگان پزشکی . مشاوره رایگان جراحی لثه . مناسب برای مسواک . هشدار به دندانپزشکان . وظایف والدین درحوداث دندانپزشکی کودکان .
» آرشیو مطالب
آرشیو مطالب نوشته شده پیشین
تابستان 1387
سال96

» لوگوی سایت


» لینک دوستان
اندیشه نگار
یادداشتهای روزانه اسایش
از هردری سخنی - از هر کجا نشانه ای -در پارسی بلاگ
نوشته های...
عارفانه های یک دوست
لحظه های آبی( دلسروده های فضل ا... قاسمی)
خانه ی خانواده
دلنوشته های قاصدک
EMOZIONANTE
برای تو
گلبانگ سربلندی
دلنوشته ها
رایحه ی انتظار
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
دست خط
زمزمه نسیم
چرک نویس من
عارفانه
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
محرم
بوستــــــان ادب و عرفــان قـــــــرآن
نگارستان خیال
دهکده موسیقی
المپیک پارسیوانه
غیرت=عفت
عقیل صالح
نوشته های من
کلکسیون بهترین تمبرهای جهان
سوفیا
اشپزی کد بانو
red rose
کلّنا عبّاسُکِ یا زَینب
ستارگان دوکوهه
03955809074 سید مهدی ملک الهدی
خاطرات و تاریخ پزشکی Dr.Rahmat Sokhani
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب سالمندان دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب سنتی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
سایت دندانپزشکی دکتر هاله خلیل الله
سایت دندانپزشکی دکتر سهرابی
سایت دندانپزشکی دکتر طالبیان و دکتر ایرانپور
سایت دندانپزشکی دکتر مرتضوی
سایت دندانپزشکی دکتر علیزاده
دندانپزشکی به زبان ساده
سایت بیهوشی دندانپزشکی دکتر ناصر کاویانی
بهداشت دهان ودندان
انجمن دندانپزشکی کودکان ایران
سایت دندانپزشکی دکتر محمد ابراهیم ذاکر
سایت جامع دندانپزشکی ایران
وب سایت دکتر جلال ندیمی
انجمن دندانپزشکان
سایت دندانپزشکی دکتر وفایی
سایت دندانپزشکی دکتر سعید طالب زاده بنکدار
پزشکی عمومی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب نظامی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
سایت روانشناسی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
Famoonevis
سایت دارو سازی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
پزشکی فوق تخصصی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
پزشکی تخصصی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب مذهبی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب پزشکی قانونی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب هسته ای دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
طب اورژانس دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
من.تو.خدا
آوای روستا
رضا صفری
هفت آسمان
زنبورعسل
بـــــاغ آرزوهــــا = Garden of Dreams
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
ALWAYS & 4EVER
اشعار آشفته درویش

» لوگوی لینک دوستان
















» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو
» طراح قالب » میربهزادمیراسمعیلیان

» نظر سنجی

دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
»» تاریخچه رشته دندانپزشکی در ایران

سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

تاریخچه رشته دندانپزشکی در ایران

انتخاب :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه
در دوره قاجاریه طب ایران به تدریج از سنتی به اروپایی تبدیل گشت و بنظر می‌رسد طب مدرن ایران نیز از مدرسه دارالفنون آغاز شده است. قبل از تأسیس دارالفنون، طب بطور کلی سنتی بوده و درمانها بطور تجربی و بدون پایه علمی با وسایل بسیار ابتدایی و توسط افراد فاقد صلاحیت انجام می‌شد و شاید در حال حاضر هم در برخی نقاط دور افتاده انجام شود.
برای درد دندان، عطارها از داروهای گیاهی) مانند روغن نخود
، آب پیاز، شیره انجیر، تریاک و برای رفع آبسه‌های دندانی از صمغ کتیرا و باقلا و آرد گندم سرخ شده در روغن استفاده می‌کردند. کشیدن دندانها توسط دلاکهای حمام و سلمانیها و بدون بی‌حسی به نحوی بسیار دردناک و وحشت آور انجام می‌شده و گاهی سلمانیها این کار را بصورت دوره گرد در محلات انجام می‌دادند. پوسیدگیهای دندانی، دندانهای تغییر رنگ یافته بر اثر ضربه، دندانهای شکسته و فضاهای بی‌دندانی (ناشی از کشیدن دندان) همه توسط روکشهای طلا که توسط زرگرهای ماهر ساخته می‌شد ترمیم می‌گشت. این روکشها را استامپ یا استامپه و یا شارپی می‌نامیدند. شارپی از نام دستگاهی به نام شارپ گرفته شده که این روکشها توسط آن ساخته می‌شد.
دندانپزشکی در دانشگاه تهران
تأسیس و افتتاح رسمی دارالفنون تهران در سال 1228 ه.ش توسط امیر کبیر صدر اعظم ناصرالدین شاه انجام شد و سرآغاز معرفی نظام جدید آموزش و از اقدامات مهم فرهنگی کشور می‌باشد. دارالفنون اولین مدرسه دولتی ایران بوده و به کمک استادان اروپایی آموزش رشته‌های مختلف در آن آغاز گشت. رشته پزشکی دارالفنون قبل از تأسیس دانشگاه تهران تنها مرکز آموزش طبابت در ایران بود. در آبانماه سال 1297 شمسی مدرسه طب از مدرسه دارالفنون جدا شد و مرحوم دکتر لقمان الدوله به ریاست آن منصوب گردید.
دانشگاه تهران در عهد رضا شاه تأسیس گردید و نخستین قسمت آن که ساخته شد، تالار تشریح بود که در سال 1313شمسی افتتاح گردید. در سال 1316 کلیه قسمتهای دانشکده طب به ساختمان جدید دانشگاه تهران منتقل شد و شروع بکار نمود. در سال 1335 دو رشته داروسازی و دندانپزشکی که از شعب دانشکده پزشکی بود، بصورت مستقل درآمد. بیمارستان امیر اعلم علاوه بر بخشهای متعدد پزشکی، دارای بخش دندانپزشکی و جراحی فک و صورت ، شامل پرتونگاری و دو درمانگاه عمومی، آموزشی و اطاق عمل بود.
سیر تحولی و رشد دندانپزشکی ایران
- از سال 1290 شمسی پرداختن به حرفه‌های طبابت، داروسازی و دندانسازی موکول به تحصیل و دریافت اجازه نامه رسمی از وزارت معارف شد.
- در سال 1300 در تهران تنها 3 نفر دندانپزشک بودند؛ دکتر فالک کوش میلچارسکی (اهل لهستان، دندانپزشک مخصوص رضا شاه) و از تکنسینهای فوق العاده پروتز دندانی دکتر اتکیناشتومپ (تبعه سوئیس، دندانپزشک مخصوص اتابک)، دکتر هارطیون استپانیان (اهل ترکیه و از زمره پزشکان دربار).
- در سال 1307 رضا شاه طی فرمانی دستور تأسیس مدرسه دندانسازی ر
ا صادر کرد و دو سال بعد این مدرسه شروع بکار نمود. محل اولیه این مدرسه، در دارالفنون بود و مدیریت فنی آن را دکتر میلچارسکی به عهده داشت.
- در سال 1316 با تاسیس دانشگاه تهران در محل فعلی، مدرسه طب و شعب مربوط به آن به این مکان نقل مکان کردند و شرط ورود به این دانشکده‌ها دارا بودن دیپلم کامل متوسطه تعیین گشت.
- در ادامه شکل گیری دندانپزشکی کشور، در سال 1322 شورای دانشگاه، اطلاق کلمه دندانپزشک بجای طبیب دندانساز و دندانساز بجای مکانیسین دندان را پذیرفت و از سال 1324 گواهینامه رسمی و پروانه اشتغال به کار فارغ التحصیلان دندانپزشکی با عنوان دندانپزشک صادر شد. دوره دانشکده دانشگاه تهران تا سال 1330، 4 سال، از آنسال تا 1348، 5 سال و بعد از آن تاکنون 6 سال بوده است.
- در سال 1355 مدرسه دندانسازی از دانشکده پزشکی مجزا گردید و دانشکده دندانپزشکی نامیده شد. گروههای آموزشی اولیه عبارت بودند از: ارتودنسی، بیماریهای دهان، پروتز، جراحی و دندانپزشکی عملی.
- از سال 1339 عضویت پزشکان و دندانپزشکان در سازمان نظام پزشکی اجباری شد و این سازمان مرجع رسیدگی به تخلفات و شکایات در رابطه با امور پزشکی و دندانپزشکی قرار گرفت. در رأس آن هیأت مدیره سازمان قرار دارد که تعداد دندانپزشکان آن دو نفر است.
- در سال تحصیلی 39-1338 آموزشگاه پرستاری دندانپزشکی در مقطع فوق دیپلم با هدف آموزش دستیار دندانپزشک آغاز به کار نمود. اولین نشریه دندانپزشکی کشور «نشریه دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران» در سال 1336 منتشر شد و بعدها به مجله دانشکده دندانپزشکی تغییر نام یافت.
- در سال 1340 ، چهار کرسی جدید تشخیص پروتز ثابت، جراحی فک و صورت و کالبد شناسی دندان ایجاد شد و در سال 1344 آموزشگاه بهداشت دهان و دندان تأسیس گردید که مدرک آن فوق دیپلم می‌باشد. سرانجام بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده در سال 1345 با ظرفیت 200 دانشجو انجام گرفت که دکتر محسن سیاح اولین رئیس آن و این دانشکده، اولین دانشکده دندانپزشکی کشور می‌باشد.
- در سال 1344 در پی احداث دانشگاه ملی ایران، دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه بعنوان دومین دانشکده دندانپزشکی کشور کار خود را با 120 دانشجو آغاز کرد. در سال 1346 آموزشگاه تربیت تکنسینهای پروتز دندانی در این دانشکده تأسیس یافت و در سال 1347 آموزشگاه عالی بهداشت دهان و دندان دانشکده شروع به فعالیت کرد. در سال 1361 نام دانشگاه ملی ایران به دانشگاه شهید بهشتی تغییر یافت.
- در سال 1329 کانون دندانپزشکان ایران بوجود آمد که خود بخود بدون اعلام انحلال در سال 1335 منحل شد. سومین مجمع علمی صنفی دندانپزشکی در 24 دیماه 1341 با نام جامعه دندانپزشکان ایران بنیان نهاده شد که چون مبانی مستحکمی داشت، دندانپزشکان ایرانی آن را خانه انگاشتند و در حفظ و بقا و اعتلای آن کوشیدند. این جامعه بعدها به نام جامعه دندانپزشکی ایران تغییر نام داد تا فراگیر همه حرف وابسته به دندانپزشکی باشد.
- پس از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی تا سال 1357، تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی به 5 عدد افزایش یافت: مشهد 1344 شیراز 1348 اصفهان 1352 . 
-  در سال 1361 جامعه اسلامی دندانپزشکان تشکیل شد و در سال 1369 انجمن دندانپزشکی جمهوری اسلامی ایران را به ثبت رسانده و فعالیت خود را آغاز کردند.
- بالاخره در سال 1375 بین هیأت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران و جامعه دندانپزشکی ایران ادغام صورت گرفت و هم اکنون به نام انجمن دندانپزشکی ایران، خانه دندانپزشکان ایرانی می‌باشد.
وضعیت کنونی دندانپزشکی ایران
تا قبل از انقلاب اسلامی، تنها دو دانشکده دندانپزشکی تهران و ملی ایران فقط در 5 رشته ارتودنسی، پریودنتولوژی، بیماریهای دهان و تشخیص، پروتز و جراحی فک و دهان و صورت دوره‌های تخصصی ایجاد گردیده بود و پس از انقلاب تعداد رشته‌های تخصصی به 11 رشته رسید که هر ساله از طریق آزمون پذیرش دستیاری، تعدادی دستیار تخصصی می‌پذیرند
. وظیفه تربیت و آموزش کادر درمانی دندانپزشکی (دندانپزشک، بهداشتکار دهان و دندان و تکنسین پروتز دندان) تا سال 1364 به عهده وزارت فرهنگ و آموزش عالی و از آن پس به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گذاشته شد. پس از پیروزی انقلاب تاکنون دوره‌های مختلفی توسط دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی کشور برای گزینش دانشجوی دوره دستیاری انجام گرفته است. همچنین به مننظور رسمی شدن درجه تخصصی دانشجویان فارغ التحصیل رشته‌های مختلف تخصصی تا کنون امتحانات بورد تخصصی بصورت متمرکز نیز برگزار گردیده است. اولین فعالیت صنفی دندانپزشکی تأسیس سندیکای دندانسازان ایران در سال 1322 می‌باشد. فعالیتهای محدود علمی و فنی حاصل تلاش این سندیکا بود.
هم اکنون مراکز آموزش دندانپزشکی شامل 16 دانشکده دندانپزشکی زیر نظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و دو دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران و واحد خوراسگان اصفهان می‌باشد. در سالهای اخیر مراکز آموزش بهداشتکاران دهان و دندان به دانشکده‌های دندانپزشکی تبدیل شده است. آموزش دندانپزشکی عمومی در سالهای قبل از انقلاب، تنها در 4 دانشکده تهران، ملی، مشهد و شیراز بصورت سالی ترمی و واحدی با گذراندن 240 واحد درسی شامل علوم پایه، پره کلینیک و کلینیک انجام می‌شد. اولین امتحان تخصصی در سال 1353 در دانشگاه تهران بطور داخلی انجام گرفت. اولین امتحان سراسری در دانشگاه ملی در سال 1354 انجام شد و سپس یک دوره دیگر امتحان در سال 56-1355 برگزار گردید.
در حال حاضر برنامه شامل 205-202 واحد درسی و طول دوره 6 سال است. پس از دو سال و گذراندن 68 واحد دروس عمومی و علوم پایه، دانشجویان وارد دوره بالینی (پره کلینیک و کلینیک) می شوند و آموزش خود را با حضور بیماران ادامه می‌دهند. در انتهای دوره 6 ساله و پایان یافتن واحدها و ارائه پایاننامه به ارزش 6 واحد، فارغ التحصیل می‌شوند. در مورخ 21/7/1372 امتحان جامع علوم پایه دندانپزشکی و داروسازی تصویب شد و از آن زمان به بعد لازم الاجرا گردیده است. رشته‌های وابسته به دندانپزشکی، دوره دو ساله (کاردانی) بهداشت دهان و دندان (پرستاری دندانپزشکی) و تکنسین ساخت پروتز دندانی می‌باشد. ادامه تحصیل و دریافت درجه تخصصی پس از فارغ التحصیل شدن در رشته دندانپزشکی عمومی در 10 رشته (ارتودنسی، اطفال، اندودنتیکس، پاتولوژی، پروتز
، پریودنتیکس، ترمیمی، تشخیص بیماریهای دهان، جراحی دهان و فک و صورت و رادیولوژی دهان) در داخل کشور امکان پذیر است.

http://www.rs272.com/

http://irnon.com

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( جمعه 89/6/19 :: ساعت 1:21 عصر )
»» تاریخ جذاب رشته دنداپزشکی در دنیا

سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

تاریخ جذاب رشته دنداپزشکی در دنیا

انتخاب :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

در زمان باستان، مایاها مردمانی با فرهنگ سطح بالا بودند که در گواتمالا و هندوراس فعلی می زیستند. آنهاکه از مردم بابل باستانی نیز قدیمی تر بودند، به دلایل مذهبی اقدام به قرار دادن اینله روی دندانها و یا سوراخ کردن صورت و گوش می نمودند. آنها در قرار دادن اینله های سنگی زیبا روی حفرات تراش داده شده دندانهای قدامی بالا و پایین و گاهی دندانهای پرمولر، مهارت داشتند. بدون شک، این اینله ها روی دندانهای زنده قرار داده میشد و آنچنان دقیق این کار انجام می گرفته که حتی تا هزار سال بعد این اینله ها، در جای خود باقی می ماندند. اینله هابا سمانهای خاص به حفره چسبانده می شد که جنس عمده آنها با اسپکتروگرافی، کلسیم فسفات تشخیص داده شده است.   

 در اوان کودکی، دختران فرقه Vanomami در ونزوئلا ، باریکه های تیز شده از چوب سخت و بامبو را به لبها و گونه هایشان فرو مینمودند که جنبه زیبایی داشته است.  

 پونتیک یا دندان مصنوعی در این دنچر پارسیل ثابت، جایگزین ثنایای میانی سمت راست بالا که از دست رفته، شده است. احتمالاً دندانی از یک گاونر است که به نواری از طلا پرچ شده است(متعلق به سرزمینEtruria Musee de l Ecole Dentaire de paris)  

 مسواک خاورمیانه بنام Siwak و Misswak یک شاخه کوچک از درخت سالوادورا پرسیکا به نظر نیم اینچ است که آن را برای یک روز در آب غوطه ور می سازند تا الیاف آن از هم جدا شود. چوب این درخت حاوی بیکربنات سدیم و اسیدتانیک و سایر موادی است که تأثیر مثبتی روی لثه ها دارد.   

 در این عکس که حدوداً متعلق به سال 1910 می باشد. یک دندانپزشک الجزیره ای دیده می شود که در حال کشیدن یک دندان با یک وسیله اروپایی است که کلید نامیده می شود.  
 

Watter Hermann Ryff ( 1562-1500 ) رساله جراحی بزرگ Gross chirurgey را در سال 1545منتشر ساخت و بنظر می رسد چندین بار آن را تجدید (Great Surgery) چاپ نمود، از جمله یکی در سال 1559 که در آن تصاویری از قلمهای جرمگیری Scaler دیده می شود. تصاویر Ryff دقیق و درست بود. متأسفانه عمر او کفاف نداد و کتاب دندانپزشکی که او تصمیم داشت بنویسد، هرگز چاپ نشد.  
قلم های جرم گیری دندانپزشکی 

یک دندانپزشک در حال سفر، وسایل خود را در یک دهکده در هلند برپا داشته و کمک او به بیماران حیرت تماشاگران را برانگیخته و موجب سرگرمی آنها گشته است.   

این صندلی دندانپزشکی آلمانی که تودوزی شده و تشک دار است و از هر جهت به خوبی آراسته شده، متعلق به دهه 1890 بوده و توسط یک پدال پایی بالا و پایین برده می شود.  

صندلی- یونیت دندان پزشکی  

در نمای موزه ملی تاریخ آمریکا در واشنگتن ، این مدل مطب دکتر G.V.Blackدر ایالت ایلی نویز دیده می شود که متعلق به سال 1885 است.  

مطب دندانپزشکی 

صندلی دندانپزشکی James Beall Morrison در سال 1868 یک مکانیسم منحصر به فرد داشت که به دندانپزشک اجازه می داد آن را در هر جهتی کج نماید. با وجود مزایای واضح آن، فقط چهار نمونه از این صندلی ساخته شد(موزه دانشکده کپنهاک) صندلی دندانپزشکی توسط کمپانی سازنده وسایل دندانپزشکی در 1875 معرفی گردید که بر اساس بروشور تبلیغاتی آن می توانست به اندازه کافی به عقب خم شود تا به دندانپزشک اجازه دهد، نشسته کارکند، ولی اغلب دندانپزشکان تا حدود سال 1950 ترجیح می دادند که حین کار ایستاده باشند.  
 

کلینیک اصلی درمانگاه دندانپزشکی Eastman در روچستر نیویورک، در روز افتتاح آن در سال 1917در اینجا دیده می شود. دندانپزشکان همه تازه فارغ التحصیلان مدارس دندانپزشکی هستند که علاقمند کسب تحصیلات بالاتر می باشند.  
در 6 مارس 1840 اولین کالج دندانپزشکی دنیا در ایالت مریلند بنام کالج بالتیمور، در نتیجه تلاشهای Hayden,Harris تأسیس گردید.

کشف مهم بی حس کننده در علم پزشکی توسط یک دندانپزشک آمریکایی بنام Hartford در سال 1844 انجام شد و آن گاز خنده آور نیتروزاکساید بود. وی پس از انجام بی حسی(بی هوشی)، دندان فردی را بدون احساس درد، کشید.

در پایان دهه اول قرن بیستم، بی حسی موضعی جایگزین بی هوشی عمومی در مطب دندانپزشکی گردید. معرفی توسط شیمیدان آلمانی Alfred Einharn در 1904 دندانپزشکی را با حذف درد از اعمال دندانپزشکی متحول شاخت. در اوایل دهه 1920 اغلب دندانپزشکان، دستگاه اشعه X و استریلیزاتور داشتند.

جامعه پرستاران دندانپزشکی (دستیاران دندانپزشکی) در اوایل سال 1923 تشکیل گردید و دندانپزشکی چهار دستی به تدریج فراگیر شد. دکتر آلفرد فونس Bridgeport در ایالت آمریکا، اولین فردی بود که به نقش مهم بهداشت دهان ودندان در حرفه دندانپزشکی یقین پیدا کرده و تربیت بهداشتکار دهان و دندان را پایه گذاری نمود. او در نوامبر 1913 اولین کلینیک بهداشتکاران دهان ودندان را به نام کلینیک در گاراژ خانه خود افتتاح نمود.
دندانپزشکان در سال 1847 به نقش پیشگیری کننده فلوراید در پیشرفت پوسیدگیهای دندانی پی بردند. در سال 1908 دکتر Mckay که در چشمه های کلرادو زندگی می کرد. متوجه ایجاد لکه های قهوه ای رنگی بنام در روی دندان کودکان شهرش شد که امروزه می دانیم در اثر مصرف بیش از حد فلوراید می باشد. او فهمید که ماده ای در منبع آب شهر عامل بروز آن است و اینکه این کودکان پوسیدگی بسیار پایینی دارند. ولی آن عامل را شناسایی نکرد.
اولین کلینیک دندانپزشکی رایگان برای در دنیا در سال 1902 توسط Jessen از استراسبورگ آلمان افتتاح گردید.
اولین ژورنال تخصصی، ژورنال پریودنتولوژی بود که در سال 1930 چاپ شد.

در طی قرن بیستم، هشت تخصص در دندانپزشکی تکامل یافت که امروزه هریک ژورنالهای اختصاصی خود را داراست. انجام امتحانات بورد در هر رشته به ترتیب زیر انجام شد:

ارتودنسی 1930،جراحی دهان 1946،پاتولوژی دهان 1948، پروتز 1948،کودکان 1949،دندانپزشکی اجتماعی 1951،اندودانتیکس 1964

http://www.rs272.com/

http://www.irden.com

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( جمعه 89/6/19 :: ساعت 1:0 عصر )
»» مراقبت های بعد از کشیدن دندان

سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

انتخاب :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

وقتی شما دندانی داریدکه باید کشیده شود، دندانپزشک ابتدا ناحیه را کاملاً بی حس می نماید تا شما احساس ناراحتی ننمائید. پس از کشیدن دندان، دندانپزشک به شما می گوید که چه رژیم غذایی را باید رعایت کنید. در اغلب موارد میزان خونریزی نرمال است. از هر چیزی که ممکن است مانع بهبودی طبیعی شود، خودداری کنید. معمولاً بهتر است تا 24 ساعت، سیگار نکشید.دهانتان را به شدت با آب نشوئید و از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید. این کارها باعث جابجا شدن لخته و تأخیر در بهبود می شود. در چند روز اول، اگر شما باید دهانتان را با آب بشوئید، این کار را به آرامی انجام دهید. برای پیشگیری از بروز تورم در ناحیه، یک پارچه سرد یا کیف یخ را در روی ناحیه قرار دهید. در مورد داروهایی که برای کنترل درد می توانیداستفاده نمائید، از دندانپزشکتان سؤال کنید. شما می توانیدسایر دندانها را مطابق معمول مسواک زده و نخ بکشید، ولی دندان مجاور دندان کشیده شده را تمیز نکنید.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

- تکه گاز گذاشته شده بر محل دندان کشیده شده را به مدت حداقل نیم ساعت با فشار ملایم فک در دهان نگهدارید.

- از مک زدن و خالی نمودن مکررآب دهان خودداری کنید.

- از خوردن اغذیه سفت و نوشیدنی های داغ در روز اول اجتناب نمائید.

- از کشیدن سیگار و پیپ و استفاده از نی برای نوشیدن مایعات تا چند روز خودداری نمائید.

- شب اول آن ناحیه مسواک نشود.

 - از روز دوم باآب و نمک رقیق ولرم و یا محلول شستشوی نمکی روزانه چند بار دهان را به آرامی و بدون پمپاژ نمودن شستشو دهید.

 - خروج و نشست مقداری خونابه از محل دندان کشیده شده به مدت 2-1 روز طبیعی بوده ونیازی به ویزیت دندانپزشکی ندارد.

- در صورت عارض شدن خونریزی در منزل، یک تکه گاز استریل مرطوب شده را بر روی محل دندان کشیده شده گذاشته و با فشار ملایم دهان را ببندید و ضمناً از بیرون دهان، کمپرس سرد (کیسه یخ) نمائید.

 - در صورتی که خونریزی شدید و غیر قابل کنترل باشد به کلینیک مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد محتلف بر موضع اجتناب نمائید.

 - در صورت عارض شدن درد از استامینوفن استفاده نمائید و از مصرف داروهای مسکن ضد التهابی مثل آسپرین و بروفن به علت اینکه خاصیت ضدانعقادی دارند، خودداری نمائید.

 - در صورت بروز تورم و عفونت با کلینیک تماس بگیرید.

 - توجه داشته باشید به علت طولانی بودن زمان بیحسی( معمولاً 4-3 ساعت) و بیحس بودن بافتهای نرم اطراف دندان، لب، گونه یا زبان گاز گرفته نشود.

 - گاهی اوقات به علت درآمدن لخته خون از حفره دندان کشیده شده، عارضه ای بوجود می آید که اصطلاحاً درای ساکت (حفره خشک) نامیده میشود. این عارضه درد نسبتاً شدیدی داشته و بعد از 3-2 روز بوجود می آید. در صورت بروز آن به کلینیک مراجعه نمائید.

- دهان تا چند روز بعد از کشیدن دندان بد طعم بوده و بوی نامطبوعی دارد که طبیعی بوده و نشانه وجود عفونت نمی باشد.

http://www.rs272.com/

http://www.boali.com

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( چهارشنبه 89/6/17 :: ساعت 10:45 عصر )
»» اقدامات اورژانسی دندانپزشکی و وظایف والدین کودکان

سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

اقدامات اورژانسی دندانپزشکی و وظایف والدین کودکان

انتخاب :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

هنگامی که فرزند شما نیاز به مراقبتهای فوری دندانپزشکی داشته باشد، دندانپزشک اطفال شما قادر به کمک خواهد بود. لطفاً شماره تلفن وی را برای مواقع ضروری و اورژانسی در دسترس داشته باشید.

در مواقع بیرون افتادن دندان شیری به دنبال ضربه، والدین چه کاری می‌توانندانجام دهند؟
در اسرع وقت باید با دندانپزشک تماس گرفته شود.

در مواقعی که دندان دائمی در اثر ضربه بیرون افتاد، چکار باید کرد؟
دندان بیرون افتاده را پیدا کرده و سریعاً با آب سرد بشوئید(آن را نسابید و به آن مواد پاک کننده نزنید و فقط از آب استفاده کنید)توسط یک تکه گاز تمیز و یا پارچه خیس آن را گرفته و در جای خود در دهان قرار دهید و با فشار ملایمی آن را به جای خود هدایت کنید. اگر نتوانستید این عمل را انجام دهید، دندان را در داخل ظرف تمیزی محتوی آب دهان، آب، شیر و یا سرم نمکی قرار داده و یا در دهان نگهدارید و سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که خارج از اوقات کاری مطب این اتفاق افتاد درنگ نکرده و تلفن او را پیدا کنید. هرچه شما سریع‌ترعمل کنید شانس حفظ و بقای دندان بیشتر خواهد شد.

هنگامی که قسمتی از دندان شکسته شود چه باید کرد؟
فوراً با دندانپزشک اطفال تماس بگیرید. اگر سریع عمل کنید می توانید دندان را حفظ نموده و از عفونت عصب و نیاز به درمانهای دندانپزشکی سخت‌تر در آینده جلوگیری نمائید. در این مواقع دهان را با آب شستشو داده و برای جلوگیری از تورم کمپرس سرد نمائید. اگر توانستیدقطعه شکسته شده را پیداکنید و آن را با خود به مطب دندانپزشکی ببرید.

هنگامی که ضربه محکمی به سر وارد شد و یا فک شکست، تکلیف چیست؟
دراین مواقع سریعاً به اورژانس بیمارستان محل مراجعه کنید. یک ضربه به سر می‌تواند ادامه زندگی را تهدید نماید.

در مواقعی که کودک دندان درد دارد چه باید کرد؟
با مطب دندانپزشکی تماس گرفته و یا بدون گرفتن وقت قبلی به آنجا مراجعه کنید. برای راحتی فرزندتان می‌توانید دهان را با آب شستشو داده و کمپرس سرد کنید،از گذاشتن کمپرس گرم در موضع و یا قرص‌های مسکن بر دندان متألم خودداری کنید.

چگونه می توان از ایراد صدمات به دندان جلوگیری کرد؟
- به هنگام ورزش می‌توان از گاردهای لاستیکی دندانها استفاده کرد.
- برای نگهداری کودکان در اتومبیل از صندلیهای مخصوص استفاده کنید.
- مراقب کودکان از بابت سقوط، افتادن و غلتیدن بر اشیاء و نیز آسیبهای الکتریکی باشید.
- با معاینات منظم دندانپزشکی و مراقبت‌های پیشگیری کننده، فرزندتان را در مقابل دندان دردهای غافل گیر کننده، محافظت کنید.
- در انتخاب اسباب بازی موارد ایمنی را حتماً مدنظر داشته باشید.

http://www.rs272.com/

http://www.iranhealers.com

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( سه شنبه 89/6/16 :: ساعت 7:18 عصر )
»» توصیه های مهم برای دیابتی ها هنگام انجام کار دندانپزشکی

سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani 

توصیه های مهم برای دیابتی ها هنگام انجام کار دندانپزشکی

انتخاب :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

نوشته :دکتر آتس سا پاک فطرت(استادیار دانشکده دندانپزشکی مشهد)
دیابت یکی از مهمترین بیماری های متابولیک از لحاظ شیوع و بروز تظاهرات دهانی است و اهمیت فوق العاده برای دندان پزشکان به جهت رعایت ملاحظات دندان پزشکی خاص هنگام درمان و حتی تشخیص زودرس این بیماری دارد.
در مجموع مهمترین نکاتی که برای یک دندان پزشک در برخورد با بیماران دیابتی شناخته شده؛ حایز اهمیت است عبارتند از: تظا هرات دهانی دیابت مثل: عفونت بافت نرم اطراف دندان به درمان، ریسک بالای عفونت و تاخیر در ترمیم و احتمال وقوع اورژانس های مهم در مطب دندانپزشکی است.
نقش دندان پزشک علاوه برتشخیص و درمان تظاهرات دهانی، آشنایی با اورژانس ها، وشناسایی بیماران تشخیص داده نشده دیابتی است که بالاترین ریسک را در انجام درمان دندان پزشکی دارند.
بنابراین به نظر می رسد که تشکیل پرونده به صورت مرسوم و سوال از ابتلا به دیابت هنگام اخذ تاریخچه در این مورد خاص مشکل گشا نیست، چون بسیاری از بیماران دیابتی با وجود بروز عوارض دیررس دیابت و حتی بعد از آن متوجه مشکل خود نیستند. مهم ترین راهکار برای جبران این چالش و پیامد های آن، آموزش دندان پزشکان برای تشخیص سریع و غربالگری بیماری دیابت از طریق اخذ تاریخچه مناسب و معاینه کامل دهانی است.
در معاینه بالینی توجه به یافته های دهانی مثل عفونت قارچی، سوزش دهان، عفونت مقاوم بافت نرم اطراف دندان به درمان های رایج و به صورت نادر بروز عفونت های غیر معمول فرصت طلب در حفره دهان بسیار حایز اهمیت است و لذا در این شرایط هنگام اخذ تاریخچه تاکید بر سوال کردن از سایر علایم و نشانه های دیابت و در صورت نیاز درخواست آزمایش به خصوص در مورد افرادی که ریسک فاکتور دیابت را دارند با وسواس بیشتر بسیار حایز اهمیت است.
لازم به تاکید است که سوال از علایم کلیدی دیابتی همیشه کفایت نمی کند چون در دیابت نوع دو این علایم غیر شایع بوده اما گاهی علایم دیگر مثل کاهش یا افزایش وزن، اشکالات بینایی و یا عفونت های ماندگار و فرصت طلب پوستی بیشتر کمک کننده بوده و نیاز است که دندان پزشکان آگاهی کافی از آن ها داشته باشند.
عفونت های قارچی دهان اغلب مشخصه سیستم ایمنی تضعیف شده و یا بیماری های سیستمیکی هستند که باعث سرکوب عملکرد ایمنی فرد شده است که درچنین مواردی دندان پزشک لازم است دیابت را نیز مد نظر قرار دهد.
در نهایت در صورتی که شک و ظن قوی بالینی وجود داشته باشد؛ نیاز به استفاده از پاراکلینیک به خصوص تقاضای تست قند ناشتا یاFPG می باشد که تست مناسب غربالگری این بیماری است و باید مشاوره پزشکی در اسرع وقت انجام شود.
اما مسلم است درخواست تست قند ناشتا زمانی از طرف دندان پزشک الزامی است که علایم ونشانه های دیابت حضور دارند و یا ریسک فاکتورهای آن در تاریخچه وجود دارد؛ اما بیمار از آن اطلاعی ندارد و یا بیمار شناخته شده دیابتی است که باید قبل از درمان دندان پزشکی نحوه کنترل بیماری او مشخص شود.
 ریسک فاکتورها عبارتند از:
 سابقه فامیلی
 چاقی
 سن بالای 45 سال
 قومیت و نژاد
 IGT (عدم تحمل گلوکز)
 سابقه دیابت حاملگی و نوزاد بالای 4 کیلوگرم
 فشار خون بالای 90/140
 تری گلیسیرید بیشتر از 250 و کلسترول نوع خوب بیشتر از 35

باید تاکید کرد درصورتی که قند ناشتا بالای 126 و یا قند تصادفی بالای 200 باشد ارجاع بیمار به پزشک الزامی است.
توجه به این نکته ضروری است که رعایت ملاحظات دندان پزشکی باید با لحاظ این مسئله باشد که بیمار دیابتی به علت تغییرات عروقی می تواند دارای عوارض مهمی مثل مشکلات قلبی، عروقی، پرفشاری خون، درگیری کلیه و نوروپاتی ها نیز باشد که مسلم است هر کدام از آن ها نیز در صورت اثبات؛ ملاحظات خاصی را طلب می کند. کاهش مقاومت به عفونت در دیابت کنترل نشده نیز باعث دستکاری هر چند مختصر منجر به عفونت های وسیع و پیش بینی نشده می شود که اغلب کنترل آن مشکل می باشد.
یک گزینه مهم دیگر که در دیابت از نظر دندان پزشکی حایز اهمیت است توجه به اورژانس های پزشکی است که می تواند عوارض مغزی ماندگار داشته باشد.
توجه به علایمی مثل: سردرد، تعریق، لرزش، عصبانیت، عدم آگاهی از زمان ومکان، عدم همکاری هنگام درمان به خصوص در بیمارانی که تحت درمان با انسولین هستند؛ بسیار مهم و باید بلافاصله در صورت هوشیاری محلول قندی به بیمار داد و یا با تزریق سرم قندی یا گلوکاگون درمان ابتدایی انجام و بیمار به بیمارستان منتقل شود. گرچه احتمال وقوع کمای دیابتی کمتراست؛ اما تنفس سریع، افت فشار، تکرر ادرار نیز نشان بالا رفتن قند خون می باشد.
اما آنچه باید به آن تاکید شود این است که رعایت اصول استاندارد هنگام اخذ تاریخچه و معاینه بالینی معمولا از بروز این حوادث پیشگیری کرده و یا احتمال آن را بسیار کاهش می دهد.
در مجموع ملاحظات دندان پزشکی را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:
1- نخست به منظور غربالگری، تشخیص و به خصوص تعیین ریسک خطر بیمار دیابتی در هنگام اخذ تاریخچه باید به یک سری سوالات پاسخ داده شود: نوع و شدت دیابت، نحوه درمان، سابقه حملات به علت افزایش یا کاهش قند خون، آخرین ویزیت پزشک، میزان آخرین تست قند خون، آیا سابقه بستری در بیمارستان به جهت وقوع اورژانس مربوط به دیابت را داشته است یا خیر.
مجموعه پاسخ های این پرسش هاست که نوع ملاحظات دندان پزشکی و ریسک خطر درمانی را با توجه به ارزیابی شدت بیماری و میزان کنترل آن را مشخص می کند.
سئو الات مهم در هنگام اخذ تاریخچه از بیمار دیابتیک شناخته شده:
آیا شما مبتلا به دیابت هستید؟
چه داروهایی مصرف می کنید؟
 آیا شما تحت درمان پزشک می باشید؟

سئوالات برای تعیین شدت بیماری و درجه کنترل آن:
 اولین بار چه زمانی تشخیص دیابت شما داده شد؟
 در آخرین اندازه گیری؛ میزان قند خون شما چقدر بوده است؟
میزان معمول قند خون شما چقدر است؟
 درمان دیابت شما چگونه انجام می شود؟
 هرچند وقت یک بار دچار شوک انسولینی می شوید؟
 در هر تزریق چه میزان انسولین دریافت می کنید و هر چند وقت یک بار انسولین تزریق می کنید؟
 آیا خود شما آزمایش قند ادرار انجام می دهید؟
 از آخرین مراجعه شما به پزشک چه مدت گذشته است؟
 ایا در حال حاضر هیچ علامتی از دیابت دارید؟

2- در صورتی که تشخیص داده شد بیمار مبتلا به دیابت نیست اما جزو افراد با خطر بالای ابتلا به دیابت است و یا به جهت یکسری علایم و نشانه ها مشکوک به دیابت باشد، بیمار برای بررسی قند خون ارجاع می شود. اصولاً در صورتی که بیمار مبتلا به دیابت نیاز به درمان دندان پزشکی دارد؛ تعیین قند خون ناشتا و یا قند اتفاقی با گلوکو متر(دستگاه تست قند خون) در مطب برای ارزیابی وضعیت بیمار کمک کننده است.
3- یک نکته مهم که در ارزیابی بیمار تحت درمان انسولین باید به آن توجه شود؛ نوع انسولین مصرفی و زمان دریافت آن است. از آن جا که یک عامل مهم برای جلوگیری از شوک ناشی از کاهش قند خون اطمینان از مصرف وعده غذایی معمول؛ علاوه بر دریافت انسولین و ترجیحاً انجام درمان دندان پزشکی در زمانی به غیر از اوج اثر انسولین است. بنابراین حداقل دندان پزشک باید طول اثر انسولین ها و میزان و زمان دریافت انسولین بیمار را بداند. حتی در بیمارانی که داروهای خوراکی مصرف می کنند؛ ریسک ابتلا به شوک ناشی از کاهش قند خون وابسته به نوع دارو متفاوت است و نیاز مند اطلاع دندان پزشک از آن است.

http://www.rs272.com/

http://cffsd.org/fa/articles/printable/817.html

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( سه شنبه 89/6/16 :: ساعت 7:6 عصر )
»» توصیه های مفید به دانشجویان دندانپزشکی در رابطه با نحوه بیحسی دن

سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

توصیه های مفید به دانشجویان دندانپزشکی در رابطه با نحوه بیحسی دندانها

انتخاب :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

نوشته :دکتر سیامک شایان امین

تزریق داروی بی حسی باید بدون درد و تروما انجام شود، اما معمولا بیماران دندان پزشکی تجربه های دردناک و ناخوشایندی از دریافت بی حسی دارند. ترس از تجربه دوباره این درد، گاه افراد را سال ها از دندان پزشکی گریزان می کند یا عاقبت کارشان پس از دریافت بی حسی به یکی از اورژانس های دندان پزشکی مانند سنکوپ وازودپرسور (از هوش رفتن) می انجامد...
دانشجویان دندان پزشکی معمولا انجام اولین تزریق بی حسی را در دانشگاه و روی همکلاسان خود تجربه می کنند. تجربه دریافت بی حسی برای اکثر آنها با تجربه تزریقات دردآوری که در گذشته در مطب دندان پزشکی داشته اند کاملا متفاوت است. چرا بین تزریقی که یک دانشجوی مبتدی انجام می دهد و تزریقات دندان پزشکان باتجربه از نظر ایجاد درد تفاوت وجود دارد؟ اغلب اوقات میزان آسیب ناشی از تزریق داروی بی حسی با خروج دندان پزشک از محیط دانشگاه افزایش می یابد. شاید دندان پزشکان در گذر ایام برخی نکات کلیدی تزریق بدون درد را از یاد می برند یا حس همدردی خود با بیمار را از دست می دهند. اگر دندان پزشک واقعا اعتقاد داشته باشد تزریق داروی بی حسی نباید دردناک باشد، می تواند تکنیک تزریق بی حسی خود را به نحوی تغییر دهد که اعمال آسیب رسان برای بیمار درد کمتری داشته باشد. شاید مرور آموخته های دوران تحصیل به همکاران دندان پزشک کمک کند تا تزریق داروی بی حسی را با درد و آسیب بافتی کمتری انجام دهند:
?) از سوزن تیز استفاده کنید: معمولا تیزی سوزن های تزریق با هربار استفاده کاهش می یابد آنچنان که دندان پزشک در سومین یا چهارمین استفاده می تواند مقاومت بافتی نسبت به ورود سوزن را حس کند. پس اگر بیمار نیازمند دریافت تزریق های متعدد بود، در تزریق های دوباره یا چندباره سوزن را عوض کنید.
?) جریان یافتن محلول بی حسی را کنترل کنید: پس از قرار دادن کارتریج بی حسی در سرنگ تزریق، چند قطره از محلول بی حسی را از کارتریج خارج کنید تا از درست قرار گرفتن آن در سرنگ مطمئن شوید.
?) کارتریج و سوزن تزریق هم دمای محیط باشند: اگر کارتریج در دمای اتاق نگهداری شود بیمار بی حسی موضعی کاملی را دریافت خواهد کرد و فرقی میان اتاق سرد و گرم وجود ندارد؛ پس لزومی به گرم کردن کارتریج نیست حتی ممکن است تزریق کارپول گرم شده موجب ناراحتی بیمار شود، اما با گرم کردن سرنگ می توان حس برخورد جسم فلزی سرد با پوست بیمار را از بین برد. نگه داشتن سرنگ به مدت نیم دقیقه در کف دست می تواند کارساز باشد.
?) بیمار را در موقعیت صحیح قرار دهید: در صورت وجود اضطراب، جریان خون بیشتر به سمت عضلات مخطط هدایت می شود. به علت عدم فعالیت عضلانی حجم بالایی از خون در عضلات مخطط باقی می ماند. کاهش بازگشت وریدی خون به قلب و کاهش پمپاژ خون به سمت مغز زمینه ساز بروز نشانه های سنکوپ ( احساس سبکی سر، سرگیجه، تاکی کاردی و ضربان قلب) می شود. ادامه این حالت باعث کاهش حجم خون مغزی و بی هوشی بیمار می شود. توصیه پیشگیرانه تغییر وضعیت بیمار حین تزریق است؛ به شکلی که سر و قلب بیمار موازی زمین و پاها اندکی بالاتر قرار گیرند. بااین حال وضعیت بیمار ممکن است بر اساس نظر دندان پزشک و روش تزریق بی حسی تغییر کند.
?) از بی حسی سطحی استفاده کنید: بی حسی موضعی ضخامت یک تا دو میلی متر از کام را که از قضا در برابر تزریق بسیار حساس است را بی حس می کند؛ به شرطی که دست کم یک دقیقه تداوم یابد، اما حداکثر تماس بعد از دو دقیقه حاصل می شود.
?) با بیمار ارتباط کلامی برقرار کنید: حین انجام تزریق با بیمار صحبت کنید. از کلمات مثبت اسفاده کنید تا بینش مثبتی در او ایجاد شود. مثلا «من از بی حسی موضعی استفاده می کنم تا ادامه کار راحت تر باشد» یا «من انتظار ندارم شما چیزی احساس کنید.» از جمله های با بار منفی نظیر «آسیبی به شما نمی رسد» استفاده نکنید، چون بیمار فقط کلمه آسیب را می شنود و به بقیه جمله توجه نمی کند. از کلماتی که ترس کمتری دارند استفاده کنید. مثلا در عوض کلمه «انجام تزریق» بگویید «ایجاد بی حسی موضعی».
?) برای دستتان از تکیه گاه استفاده کنید: هنگام انجام تزریق دست باید بدون لرزش باشد تا احتمال حرکت و جراحت غیرارادی کاهش یابد. اگر انگشتان بلندی دارید می توانید از صورت بیمار به عنوان تکیه گاه دستتان استفاده کنید و اگر انگشتان تان کوتاه است به آرنج خود تکیه دهید. برای کنترل بهتر سرنگ کف دست باید به سمت بالا باشد و سرنگ با انگشت سبابه حمایت شود. معمولا افزایش تجربه و اعتماد به نفس دندان پزشکان آنها را به سمت تزریق بدون تکیه دادن دست سوق می دهد.
?) مخاط را بکشید: مخاط باید در محل ورود سوزن کشیده شود تا حداقل مقاومت نسبت به ورود سوزن در مخاط ایجاد شود. در غیر این صورت نسج نرم حین ورود سوزن پاره می شود و حین و پس از انجام تزریق ناراحتی ایجاد می کند. روش هایی نظیر تکان دادن لب یا فشردن جسمی نظیر دسته آینه در محل تزریق، می تواند بیمار را گمراه کند و از درد و استرس حین تزریق بکاهد.
?) سوزن را از میدان دید بیمار خارج کنید: دیدن سرنگ بی حسی حتی در افراد بزرگسال نیز ایجاد اضطراب می کند. سرنگ را می توانید از بالای سر بیمار یا پایین تر از دید بیمار از دست پرستار بگیرید تا بیمار آن را نبیند.
??) چند قطره از داروی بی حسی را تزریق کنید: همزمان با ورود سوزن به مخاط، چند قطره داروی بی حسی را تزریق کنید. پس از دو تا سه ثانیه مکث، سوزن را به محل اصلی تزریق هدایت کنید. در این حین تزریق داروی بی حسی کاملا غیر ضروری است، چون درد میان مخاط سطحی و موکوپریوست کمتر منتقل می شود. حین تزریق بلاک، پیش از رسیدن به پریوست چند قطره دیگر تزریق کنید، چون پریوست دارای اعصاب فراوانی است و تماس سوزن با آن ایجاد درد می کند. دانستن زمان مناسب تزریق نیازمند تجربه است. میزان نفود سوزن در بافت نرم هر بیمار متفاوت است و ممکن است سوزن به طور ناآگاهانه با پریوست برخورد کند بااین حال دندان پزشک به مرور با تکیه بر حس لامسه خود می آموزد تراکم بافتی با افزایش نفوذ سوزن و نزدیک شدن به استخوان به مقدار ناچیزی افزایش می یابد.
??) دارو را آهسته تزریق کنید: تزریق سریع موجب آسیب بافتی و افزایش احتمال بروز واکنش منفی نسبت به دارو می شود. زمان منطقی برای تزریق یک کارتریج بی حسی ?? ثانیه است.
??) سرنگ را آرام خارج کنید.
??) بیمار را زیر نظر داشته باشید.
بیشتر واکنش های منفی نسبت به تزریق داروی بی حسی حین تزریق یا پنج دقیقه بعد از آن روی می دهند. پس تا زمان شروع اثر دارو خود یا پرستارتان بیمار را زیر نظر داشته باشید.
منبع :هفته نامه سپید

http://www.rs272.com/

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( سه شنبه 89/6/16 :: ساعت 6:39 عصر )
»» اورژانسهای دندانپزشکی در خانه و درمان آنها

سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

اورژانسهای دندانپزشکی در خانه و درمان آنها

انتخاب :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

نوشته :دکتر فاطمه دیباجی فروشانی(جراح، دندانپزشک )

در اکثر خانه ها جعبه کوچکی حاوی مواد و وسایل لازم برای درمان و کنترل دردها و جراحت های بدن وجود دارد اما آیا تاکنون به این فکر بوده اید که هنگام ایجاد یک دندان درد یا شکستن یک دندان یا سوختگی زبان ناشی از نوشیدن چای داغ چه اقداماتی باید انجام دهید و به چه وسایلی نیاز دارید.جراحت ها و اورژانس های دهان و دندان در کودکان و بزرگسالان بسیار شایع اند. شما می توانید با تهیه کردن چند وسیله و ماده ساده از داروخانه، به راحتی یک «جعبه کمک های اولیه دهان و دندان» را فراهم کنید.با وجود اینکه این جعبه کمک های اولیه نمی تواند جایگزین درمان اصلی و تخصصی شود، ولی می تواند برای کنترل اورژانس های دهان و دندان جزیی و جلوگیری از پیشرفت آن تا دسترسی به دندانپزشک کارساز باشد.برای جمع آوری و فراهم آوردن این جعبه کمک های اولیه در قدم اول تهیه این مواد از داروخانه پیشنهاد می شود؛ نخ دندان، مسواک، باند استریل، گاز استریل، آسپیرین، سرم فیزیولوژی، پارافین (ترجیحاً موم دندانپزشکی)، دستکش یک بار مصرف، یک محلول دهانشویه اکسیژنه و محلول Colgate Orabase Sothe-N-Seal. وجود وسایلی چون پنس و آینه یک بار مصرف دندانپزشکی در این جعبه نیز در خیلی موارد کمک کننده و مفید است. 

شایع ترین اورژانس های دندانپزشکی و روش درمان و کنترل موقتی آنها در خانه

دندان درد
چنانچه دندان شما فقط به غذاهای سرد یا داغ یا شیرین حساس است، با آب ولرم دهان تان را بشویید و با نخ دندان مواد غذایی بین دندان ها را پاک کنید و به آرامی دهان تان را با آب ولرم مسواک بزنید و در اولین فرصت برای ترمیم (پر کردن) دندان تان به دندانپزشک مراجعه کنید. اما اگر درد شما شدید است یا همراه با تورم است، یک کیسه حاوی یخ (کمپرس سرد) را به مدت 20 دقیقه روی گونه خود قرار دهید و بعد از20 دقیقه آن را بردارید. این کار را متناوباً تا رسیدن به دندانپزشک تکرار کنید. از گرما دادن موضع بپرهیزید. یک یا دو عدد آسپیرین بخورید. اگر نیمه شب است و به استراحت نیاز دارید، هنگام خواب سعی کنید سر شما بالاتر از بقیه بدن تان قرار گیرد و ترجیحاً روی مبل یا صندلی به حالت نیمه نشسته بخوابید. قطعاً نیازی به یادآوری نیست که در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه خواهید کرد، 
فرو رفتن جسم خارجی در بین دندان ها
اگر جسم خارجی قابل رویت است، آن را با پنس دندانپزشکی بیرون بیاورید ولی اگر قادر به دیدن آن نیستید، سعی کنید آن را با نخ دندان بیرون بیاورید. پس از بیرون آوردن جسم خارجی حتماً آب را به شدت در دهان تان قرقره کنید تا باقیمانده اجسام خارج شوند. سعی نکنید جسم خارجی را با جسم نوک تیز بیرون بیاورید. اگر عمق فرورفتگی جسم زیاد است و نمی توانید آن را خارج کنید، به دندانپزشک مراجعه کنید. 
زخم های سطحی دهان ناشی از تحریکات فیزیکی و شیمیایی
این زخم های سطحی در سطح داخلی گونه، لثه و زبان به وجود می آیند. ممکن است بر اثر گاز گرفتن گونه، مسواک زدن شدید، خوردن غذاهای داغ یا تحریکات ناشی از براکت های ارتودنسی ایجاد شوند. یک محلول دهانشویه اکسیژنه با حباب هایی که ایجاد می کند، باعث تمیز کردن زخم از خرده های مواد غذایی می شود. محلولColgate Orabase Sothe-N-Seal نیز با پوشاندن سطح زخم باعث التیام و کاهش درد زخم می شود.
بیرون افتادن دندان از دهان
این اورژانس در کودکان بسیار شایع است. در صورت امکان دندان بیرون افتاده را پیدا کنید. آن را با سرم فیزیولوژی بشویید و آن را در یک لیوان شیر یا سرم فیزیولوژی یا بزاق خود بیمار قرار داده و سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید. به هیچ عنوان سعی در تمیز کردن و لمس کردن ریشه دندان نکنید و آن را از ناحیه تاج دندان بگیرید. یک قطعه گاز استریل روی محل دندان در دهان قرار دهید و به مدت 5دقیقه فشار دهید تا خونریزی کاهش یابد. در بسیاری از موارد دندانپزشک با شست وشوی مناسب محل، دندان را دوباره در محلش می کارد و در طولانی مدت دندان قابل نگهداری است. نکته طلایی برای نجات دادن جان این دندان، زمان است. اگر شما بتوانید کودک تان را در کمتر از 30 دقیقه به یک کلینیک دندانپزشکی برسانید، احتمال اینکه بتوان درمان موفقیت آمیزی برای این دندان انجام داد، بیش از 90 درصد خواهد بود. 
شکستن دندان
سریعاً محل دندان مورد نظر را با سرم فیزیولوژی بشویید. یک کیسه حاوی یخ را روی موضع قرار دهید. اگر دندان دارای یک لبه تیز شده است که باعث آزار گونه و زبان می شود، با پارافین یا در صورت امکان موم دندانپزشکی لبه تیز را بپوشانید و به دندانپزشک مراجعه کنید. 
گاز گرفتن زبان یا گونه
یک گاز استریل را برای کنترل خونریزی به مدت 15 تا 20 دقیقه با فشار نگه دارید. پس از قطع کامل خونریزی و ایجاد لخته، محل زخم را با سرم فیزیولوژی بشویید. اگر خونریزی کنترل نشد، یک گاز استریل را با سرم خیسانده و در محل برای مدت 30 دقیقه نگه دارید.

http://www.jahansaz.com

http://www.rs272.com/

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( سه شنبه 89/6/16 :: ساعت 5:57 عصر )
»» توصیه های دندانپزشکی دوران حاملگی از زبان متخصصان دندانپزشکی

سایت دندانپزشکی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

توصیه های دندانپزشکی دوران حاملگی از زبان متخصصان دندانپزشکی

انتخاب :دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه
نوشته : دکتر مریم امیرچقماقی (متخصص بیماریهای دهان)،دکتر هیلا حاجی زاده صفار(متخصص ترمیمی زیبایی)
بهترین زمان مشاوره با دندانپزشک برای پذیرش توصیه های پیشگیری، زمانی است که زوجین منتظر فرزند هستند. مشورت در مورد عادات بهداشتی و غذایی و تأثیر الگویی آن بر روی کودک در بهبود سلامت دهان ودندان والدین و کودک هردو مؤثر است. در مشورت قبل از تولد، نسبت به نحوه رویش دندانهای کودک نیز تذکر داده می شود.بارداری در طی دوران زندگی یک دوران ویژه محسوب می گردد و بنابراین شما باید در مورد مراقبت از خود و کودکتان دقت کنید، سلامت دهان شما بخش عمده ای از سلامت عمومی شماست و عادات خوب بهداشت دهانی به پیشگیری از مشکلات دهان در طی بارداری کمک می کند.
 
آیا ارتباطی بین رژیم غذایی من در دوران بارداری و سلامت دهانم وجود دارد؟
مصرف یک رژیم غذایی متعادل جهت تهیه مواد معدنی لازم برای شما و فرزندتان ضروریست. آنچه که شما در طی 9 ماه بارداری می خورید، تکامل فرزند شما و بخصوص دندانهای وی را تحت تاثیر قرار می دهد.تکامل دندانهای فرزند شما در طی ماه سوم تا ششم بارداری شروع می شود و بنابراین مهم است که شما مقدار کافی از مواد مغذی نظیر کلسیم، پروتئین ها، فسفر، ویتامین C,D,A را مصرف کنید. اگر در طی دوران بارداری از میان وعده های غذایی استفاده می کنید، بهتر است از غذاهای حاوی کربوهیدارت که می توانند پوسیدگی دندانی را افزایش دهند، مصرف نکنید. روند پوسیدگی با تشکیل پلاک دندانی که یک لایه چسبنده و قابل مشاهده از باکتریهای مضر است آغاز می شود. این باکتریها مواد قندی و نشاسته را به اسید تبدیل می کنند و این اسید مینای دندان را تخریب می کند. هر چه این مواد قندی بمدت طولانی تری در مجاورت دندانهای شما قرار گیرند، حملات اسیدی طولانی تر خواهد بود و بدنبال آن پوسیدگی های دندانی ایجاد می شوند. بنابراین سعی کنید از رژیم غذایی حاوی حبوبات، میوه و سبزیجات گوشت و مواد پروتئینی و شیر و فرآورده های آن استفاده کنید.
آیا در طی دوران بارداری کلسیم از دندانها برداشته می شود؟
کلسیم مورد نیاز فرزندتان توسط رژیم غذایی شما فراهم می شود نه دندانهایتان. اگر کلسیم رژیم غذایی کافی نباشد بدن شما این ماده را از ذخائر بدن تامین می کند. کلسیم در دندانها به شکل کریستال های پایدار وجود دارد و بنابراین بدن قادر نیست آنرا برای تامین نیاز به کلسیم بردارد ولی کلسیم از استخوانها بسادگی برداشته می شود تا نیاز بدن را به این ماده تامین کند. بنابراین در طی بارداری مصرف فراورده های لبنی که منبع اصلی کلسیم هستند را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
بارداری و تاثیر آن بر روی لثه ها:
در طی بارداری، میزان هورمونهای بدن شما بنحو قابل توجهی افزایش می یابد. التهاب لثه ها بخصوص در طی ماه 2 تا 8 بارداری شایع است و می تواند منجر به لثه های قرمز و حساس شود که تمایل به خونریزی در حین مسواک زدن دارند. در صورت رعایت بهداشت دهان ، لثه ها سلامت خود را در طی دوران بارداری از دست نمی دهند. بنابراین برای پیشگیری از این مشکل تمیز کردن دندانها بطور منظم در طی سه ماهه دوم و اوایل سه ماهه سوم را توصیه می کنیم.
بهترین زمان جهت انجام اعمال دندانپزشکی کدامست؟
توصیه ما این است: قبل از تصمیم برای بارداری جهت آموزش بهداشت و اصول تغذیه در دوران بارداری و نیز انجام درمان های دندانپزشکی مورد نیاز به دندانپزشک خود مراجعه کنید. زمان مناسب در طی دوران بارداری جهت انجام اعمال دندانپزشکی انتخابی، سه ماهه دوم بارداری است. درمان مشکلات دهانی و حذف مشکلات احتمالی که ممکن است در ماههای بعد رخ دهند باید در طی این سه ماه انجام شود. اوایل سه ماهه سوم نیز هنوز زمان خوبی جهت مراقبتهای معمول دندانپزشکی است و بعد از اواسط سه ماهه سوم بهتر است درمانهای انتخابی (و نه اورژانس) تا بعد از زایمان به تاخیر افتد.
بارداری و رادیوگرافی های دندانپزشکی
 رادیوگرافی جهت انجام درمانهای انتخابی و یا اورژانس دندانپزشکی ممکن است در حین بارداری مورد نیاز باشد. عفونتهای دندانی درمان نشده می تواند برای جنین خطرساز باشد و بنابراین برای تامین سلامت مادر و کودک نیاز به درمانهای اورژانس دندانپزشکی است. پرتو ناشی از اشعه X دندانپزشکی بسیار ناچیز است ولی با این وجود برای کاهش میزان قرار گرفتن در معرض اشعه باید هر گونه احتیاطی بعمل آورد. پوششهای سربی، شکم را در مقابل اشعه محافظت می کند و هر گاه رادیوگرافی در دوران بارداری مورد نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار گیرند. گردنبندهای سربی می توانند مانع از رسیدن اشعه به غده تیروئید گردند و باید تا حد امکان بخصوص در مورد خانمهای باردار و بچه ها مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین رادیوگرافی های دندانی در طی دوران بارداری و شیردهی با رعایت اصول حفاظت از اشعه ، با تعداد کم و در موارد لزوم ، بدون خطر می باشد.
چطور می توانم سلامت دهانم را در طی دوران بارداری حفظ کنم؟
جهت کمک به پیشگیری از پوسیدگی دندانی و بیماریهای پریودنتال، دندانهایتان را دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید تا پلاکها حذف شوند و نواحی بین دندانی را با استفاده از نخ دندان حداقل روزی یکبار تمیز کنید. از دندانپزشک خود بخواهید تا شیوه صحیح استفاده از مسواک و نخ دندان را به شما آموزش دهد

http://www.irshafa.ir

http://www.rs272.com/

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( سه شنبه 89/6/16 :: ساعت 5:36 عصر )
»» اورژانسهای دندانپزشکی کودکان

سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

اورژانسهای دندانپزشکی کودکان

دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

از صدمات وارده به ناحیه سر و صورت، وارد آمدن ضربه به دندانهای کودکان بسیار شایع تر است. در تمام سنین ضربه در پسرها شایع تر از دخترها می باشد. عواملی مثل جلو زده بودن دندانهای بالا و باز بودن لب ها هم این امر را تشدید می کند.

شکستن اجسام سخت

از جمله آسیب های موجود، وارد آمدن فشار زیاد به دندان،‌هنگام شکستن پسته، فندق و … با دندان می باشد. در صورت شکستن دندان پس از اعمال فشار زیاد روی آن،‌حتماً باید جهت درمان کودک را به دندانپزشک ارجاع داده و منتظر درد گرفتن دندان کودک نباشیم.

ضربه

گاهی در اثر ضربه های خارجی، لبه دندان شکستگی پیدا می کند. شکستگی لبه دندان هر اندازه که باشد. لازم است جهت ترمیم دندان، کودک را نزد دندانپزشک فرستاد. زیرا بر اثر باز شدن عاج دندان به تدریح مواد آلوده کننده وارد مغز دندان شده و حیات دندان را به خطر می اندازد.

جابجایی دندان

در موارد شدیدتر ممکن است دندان دچار لقی شده، یا به داخل استخوان فک فرو رفته، و یا از جای خود بیرون زده باشد. در مواردی لثه دچار پارگی و خونریزی می شود،‌و یا در قسمتی از دهان کبودی ایجاد می شود.

گاهی شدت ضربه به حدی است که علاوه بر دندانها، استخوان فک نیز دچار شکستگی می شود. در همه این موارد باید کودک را سریعاً به نزد دندانپزشک برد.

بیرون افتادن دندان از دهان

یکی از مسایلی که در هنگام ضربه به دندانها رخ می دهد،‌ بیرون افتادن دندان از دهان است. در این مواقع حفظ دندان دایمی کودک بستگی به اقدامات صحیحی دارد که بلافاصله پس از بیرون افتادن دندان انجام می دهیم.

متأسفانه تا کنون تعداد زیادی از دندانهای دایمی کودکان در اثر ناآشنایی به این امر از دست رفته است.
منبع : pezeshk.us

http://www.rs272.com/

http://talar.pezeshki.info/pezeshki/

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( سه شنبه 89/5/26 :: ساعت 11:12 عصر )
»» دندانهای سالم با استفاده از خمیردندان مناسبtoothpaste

دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani

دندانهای سالم با استفاده از خمیردندان مناسب

دکتر رحمت سخنی از مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه

خمیر دندان فرآورده‌ای است که برای تمیز کردن سطوح دندان از باقیمانده‌های مواد غذایی و سایر مواد چسبنده به آنها، براق و سفید کردن مینای دندان، کاستن بوی دهان، حفظ سلامت لثه‌ها و دندان‌ها همچنین ایجاد حالت تمیزی و تازگی در دهان به‌کار می‌رود.
انواع خمیر دندان‌ها
خمیر دندان‌ها از لحاظ شکل ظاهری فرآورده می‌توانند به اشکال مختلفی مانند انواع ژله‌ای، مایع، خمیری و غیره وجود داشته باشند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع مختلف خمیر دندان از لحاظ فرمولاسیون و کارایی در بازار موجود است که به چند مورد از آنها در ذیل اشاره می‌گردد.
1) خمیر دندان ضدپوسیدگی
در این خمیر دندان‌ها از ترکیبات فلوراید به عنوان ماده ضدپوسیدگی استفاده می‌شود این ماده با اضافه شدن به مینای دندان باعث استحکام دندان‌ها، کند یا متوقف شدن فرآیند پوسیدگی دندان‌ها و افزایش مقاومت آنها در برابر مواد تولید شده از باکتری‌های مضر درون دهان می‌گردند.
2) خمیر دندان‌های ضدجرم
در این نوع خمیر دندان‌ها که بهتر است آن را خمیر دندان مخصوص پیشگیری از تشکیل جرم نامید از موادی (مانند انواع پیروفسفات‌ها) استفاده می‌شود که قادر هستند فرآیند تشکیل رسوبات و چسبیدن آنها روی دندان‌ها را کندتر نمایند.
3) خمیر دندان‌های ضدپلاک
در این نوع خمیر دندان‌ها از مواد ضدمیکروبی (مانند تری کلوزان) به منظور به تاخیر انداختن ایجاد پلاک استفاده می‌گردد.
?4) خمیر دندان‌های ضدحساسیت
در بعضی از افراد دندان‌های حساس وجود دارد که با خوردن غذاهای شیرین یا ترش یا مواد سرد و گرم احساس درد ایجاد می‌شود. این نوع خمیر دندان‌ این حساسیت را کاهش می‌دهد.
5) خمیر دندان‌های بچه:
این نوع خمیر دندان‌ها مناسب استفاده کودکان بوده که دارای فرمولاسیون خاص و واجد ویژگی‌های ظاهری مانند طعم و رنگ مورد علاقه آنها می‌باشد و جهت استفاده کودکان پیشنهاد می‌گردد.
شرایط نگهداری:
این فرآورده باید در دمای 18 تا 27 درجه سانتیگراد (جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم آفتاب) نگهداری شود.
خصوصیات یک خمیردندان خوب
1) دارای قدرت پاک‌کنندگی مناسب بوده و هیچ‌گونه آسیبی برای مینای دندان، لثه، لایه‌های مخاطی یا دهان ایجاد نکرده و با پوست و مخاط دهان سازگار باشد.
2) دارای بافت نرم و یکنواخت بوده و در اثر فشار معمولی و در دمای اتاق به راحتی از تیوپ خارج شده و روی مسواک پخش شود.
3) دارای بسته‌بندی مناسب و سالم باشد.
4) در مدت زمان مصرف از لحاظ فیزیکی و شیمیایی پایدار بوده و تغییری در شکل ظاهری آن پدیدار نگردد.
توصیه‌ها:
بعد از هر بار استفاده از خمیر دندان حتما در آن را بسته تامانع خشک شدن و آلودگی فرآورده گردد.
بعد از هر وعده غذایی با کمک مسواک و خمیر دندان مناسب و به میزان کافی دندان‌ها تمیز شود.
کودکان باید روش صحیح استفاده از خمیر دندان را فرا گرفته به نحوی که بعد از استفاده آن را از دهان خود بیرون بریزند تا بلعیدن آن به حداقل برسد.
در کودکان به منظور پیشگیری از عوارض نامطلوب حتما از خمیر دندان مخصوص این گروه سنی استفاده گردد.
به منظور دستیابی نتایج بهتر در استفاده از خمیر دندان‌هایی مانند ضدجرم، ضدپلاک، ضدحساسیت و غیره با دندانپزشک مشورت کنید.
در هنگام مصرف خمیر دندان به اطلاعات‌مندرج در روی فرآورده و چگونگی مصرف صحیح آن توجه نمایید و از بلعیدن خمیر دندان خودداری کنید.
ظاهری آراسته، برخوردی متین و با اعتماد به نفس و از همه مهم‌تر لبخندی زیبا و آرام بخش بدون شک نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌نماید و کسی که اینگونه عمل می‌کند نه فقط برای خود که برای دیگرانی که با او مراوده و ارتباط دارند یا حتی او را می‌بینند ارزش قائل است چراکه در حقیقت بیشتر طرف مقابل است که از دیدن یا هم صحبتی با او لذت می‌برد.
دندان‌های سالم، مرتب و زیبای شما لبخند شما را دلنشین می‌کند و آنوقت است که با خیال راحت و از ته دل می‌خندید و آرامش و اعتماد به نفس حاصل از آن را با دیگرانی که با آنهایید تقسیم می‌کنید تحقیقات نشان می‌دهد که وجود دندان‌های خراب و لثه‌های بیمار و دردناک شخص را کم‌حوصله، کم‌توان (به واسطه ناراحتی‌های گوارشی ناشی از آن) و گریزان از جمع و بدون اعتماد به نفس جهت اظهارنظر می‌نماید.
با داشتن دندان‌های خراب و نامرتب، دهانی بد بو و لبخند بدمنظر ناشی از آن، جسارت و تمایلی به خنده نیست که اگر باشد تاثیر این لبخند زشت صد مرتبه از انجام ندادن آن بدتر است و به واقعیت کسی که چنین کند برای اطرافیان و هم‌صحبتیان خود ارزشی قائل نیست چراکه دیدگان ایشان را به دیدن منظره‌ای به غایت زشت و با رایحه‌ای از آن بدتر دعوت می‌کند.
پس می‌بینیم که ایجاد و نگهداری دندان‌های زیبا و دهانی سالم حرکتی تجملاتی نیست بلکه همچون دیگر امور زندگانی در جهت ایجاد و ارتباط سالم و قوی ضروری و لازم است.

http://www.7gardoon.com

http://www.rs272.com/

http://rs1362.blogdoon.com/

http://rs272.persianblog.ir/

http://www.sahand272.blogfa.com/

http://www.rs272.parsiblog.com/

WEST AZERBAIJAN  URMIA--Dr.RAHMAT SOKHANI



ارسال سوالات و نظرات ()
ارسال کننده متن فوق: » دکتر رحمت سخنی ( دوشنبه 89/4/7 :: ساعت 1:5 عصر )
   1   2   3   4   5      >

Google
»» لیست کل یادداشت های این سایت
تب دوره ای همراه با آفت دهانی،فارنژیت و آدنیت PFAPA
بررسی علمی بیماریها وعلل زخمهای دهانی در یک نگاه Diseases of th
زخمهای دهان کودکان وعلل آنها Children\s mouth wounds
بیماریهایی که دندانپزشک میتواند در ویزیت دهان به آنها پی ببرد D
جیمیل جدید مشاوره رایگان پزشکی دکتر رحمت سخنی
هشدار به دندانپزشکان در مورد ابتلا به ایذر
[عناوین آرشیوشده]